Všeobecná pravidla a podmínky soutěže
Společnost Siemens, s. r. o., reprezentant všech společností skupiny Siemens v České republice (dále jen „Siemens“), ve snaze podpořit prestiž českého vysokého školství a výzkumných pracovišť se zaměřením na technické a přírodovědné práce a ukázat jejich kvalitu vyhlašuje Cenu Wernera von Siemense 2024, zaměřenou především na studenty a mladé vědce a na pedagogické pracovníky (dále jen „Cena“). Podpora vzdělávání, vědy a výzkumu na českých vysokých školách, patří k dlouhodobé strategii společnosti Siemens.
Pořadatelem a vyhlašovatelem soutěže je společnost Siemens, s. r. o., se sídlem Siemensova 1, 150 00 Praha 13, IČ 00268577, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 625 (dále jen „pořadatel“).
Cílem soutěže je oceňovat autory nejlepších studentských/absolventských a vědeckých prací a pedagogy vysokých škol. Oceňujeme práce se zaměřením na všechny technické obory a přírodní vědy (včetně např. IT a medicínských oborů). Snahou je tak přispět k rozvoji českého vysokého školství, vědy a výzkumu ve všech vypsaných kategoriích i zvláštních oceněních.
1) Zvláštní cena generálního ředitele Siemensu „Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce“ naplňuje závazek společnosti Siemens podpořit rovné příležitosti pro ženy v oblasti vědy a výzkumu, motivovat mladé studentky a vědkyně k výběru vědecky orientované profesní dráhy a oceňovat jejich úsilí. Snahou je bořit stereotyp očekávání, že technické a přírodovědné obory a věda sama jsou určeny výhradně mužům, a zajišťovat genderovou vyváženost při budování dlouhodobé vědecké kariéry.
2) Zvláštní ocenění „Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0“. Tato kategorie reflektuje současné potřeby vývoje společnosti v rámci tzv. čtvrté průmyslové revoluce.
3) Ocenění „Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou“ je kategorií podporující významné práce v nových oborech.
Vyhlášení soutěže: 1. srpna 2024
Poslední den pro doručení přihlášek: do 30. 11. 2024 (do 23:59)
Zasedání porot pro jednotlivé kategorie: 6. – 17. ledna 2025
Zvl. kategorie Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce: nejpozději do 29. 1. 2025
Ohlášení výsledků soutěže účastníkům: do 31. 1. 2025
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen – slavnostní ceremoniál: 19. března 2025
Cena se uděluje autorům nejlepších studentských a vědeckých prací a pedagogům vysokých škol. Zaměření práce se musí věnovat technickým či přírodovědným tématům v těchto kategoriích:
1. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu
• v každém roce je oceněn maximálně jeden účastník (jednotlivec nebo výzkumný́ tým)
2. Nejlepší pedagogický pracovník
• v každém roce je oceněn maximálně jeden účastník
3. Nejlepší diplomová práce
• v každém roce jsou oceněni nejvýše tři účastníci – tři dvojice (student a jejich vedoucí/školitel práce)
• je stanoveno pořadí vítězů 1., 2., 3., další pořadí vítězů není stanoveno
4. Nejlepší disertační práce
• v každém roce jsou oceněni nejvýše tři účastníci – tři dvojice (doktorandi a jejich školitel)
• je stanoveno pořadí vítězů 1., 2., 3., další pořadí vítězů není stanoveno
Zvláštní ocenění:
5. Zvláštní cena generálního ředitele siemensu ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
• v každém roce je ocenění uděleno maximálně jedné ženě. Porota hodnotí ženy vědkyně, které se umístily na oceňovaných místech (1., 2. nebo 3. místo v kategorii diplomová/disertační práce či členka výzkumného týmu), a udělí zvláštní ocenění nad rámec získané ceny. Jednotlivé poroty mohou doporučit kandidátku na zařazení do této kategorie
6. Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se tématy konceptu průmysl 4.0
• v každém roce je ocenění uděleno pouze jednomu účastníkovi (nově jsou zvlášť hodnoceny diplomové a disertační práce). Účastník svou přihlášku podává zakliknutím příslušného pole v přihláškách do kategorií Nejlepší diplomová práce či Nejlepší disertační práce. Práce musí oborově spadat do oblasti Průmyslu 4.0
7. Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou
• v každém roce je ocenění uděleno pouze jednomu účastníkovi (nově jsou zvlášť hodnoceny diplomové a disertační práce). Účastník svou přihlášku podává zakliknutím příslušného pole v přihláškách do kategorií Nejlepší diplomová práce či Nejlepší disertační práce
6.1
Rozhodnutí o negativním výsledku bude sděleno všem účastníkům e-mailem na adresu uvedenou
účastníkem v přihlášce.
Rozhodnutí o pozitivním výsledku ocenění bude oznámeno účastníkovi telefonicky na kontakt, který uvedl v přihlášce, a potvrzeno e-mailem.
6.2
Odměna není účelová. Oceněným bude vyplacena převodem na jím uvedený účet nejpozději do 30. 4. 2025 (v případě poskytnutí kompletních údajů). Platební údaje k zaslání odměny budou vyžádány od vítěze po vyhlášení výsledků.
V případě, že je práce dílem kolektivu, pořadatel převede odměnu v plné výši na účet osoby, kterou kolektiv označil v přihlášce za svého vedoucího týmu.
V případě, že z jakýchkoliv důvodů (zejména zásahu vyšší moci) nebude pořadatel moci vyplatit odměnu na účet vedoucího týmu, převede pořadatel odměnu na účet osoby, kterou kolektiv označil za svého zástupce a je uvedena na prvním místě jako další autor.
V případě, že nebude z jakýchkoliv objektivních důvodů, vzniklých na straně zástupce kolektivu nebo pořadatele, možné uhradit odměnu na účty zadané vítězem, vyhrazuje si pořadatel právo pozdržet vyplacení odměny do doby, kdy mu bude uveden náhradní účet dalšího, kolektivem zvoleného zástupce.
Výplaty jsou zasílány na účty vedené v České republice.
Za řádné splnění povinnosti pořadatele k vyplacení odměny výherce se považuje den odepsání částky z účtu pořadatele a zaslání na účet účastníka – výherce.
Za následné rozdělení odměny mezi jednotlivé autory (členy kolektivu) podle výše jejich procentuálního podílu na výsledku uvedeném v přihlášce nebo podle jiné dohody kolektivu je odpovědný kolektivem zvolený zástupce.
Odměna podléhá zdanění podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění.
6.3
V jednotlivých kategoriích jsou vítězům udělovány peněžité odměny v následující výši brutto:
1. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný́ tým)
300 000 Kč
2. Nejlepší pedagogický pracovník
50 000 Kč
3. Nejlepší diplomová práce
1. místo – 55 000 Kč student + 55 000 Kč vedoucí práce
2. místo – 40 000 Kč student + 40 000 Kč vedoucí práce
3. místo – 25 000 Kč student + 25 000 Kč vedoucí práce
4. Nejlepší disertační práce
1. místo – 70 000 Kč student + 70 000 Kč školitel
2. místo – 40 000 Kč student + 40 000 Kč školitel
3. místo – 30 000 Kč student + 30 000 Kč školitel
5. Zvláštní cena generálního ředitele Siemensu Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
1. místo – 30 000 Kč studentka
6. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
1. místo – 30 000 Kč student za disertační práci a 20 000,- Kč student za diplomovou práci
7. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou
1. místo – 30 000 Kč student za disertační práci a 20 000,- Kč student za diplomovou práci
V případě, že absolventská práce má více než jednoho vedoucího/školitele práce, výše odměny se nenavyšuje o počet osob, ale odměna se rozdělí rovným dílem mezi všechny vedoucí/školitele práce (závazné je to, kdo je uveden na oficiálním potvrzeném zadání práce). Vyplacení odměny bude pořadatel řešit s vedoucím práce, který́ byl jako první uveden v přihlašovacím formuláři. Na účet bude připsána částka očištěná o srážkovou daň podle příslušné legislativy ČR, výplata na zahraniční účty není možná.
Soutěže se mohou účastnit všechny fyzické osoby nebo kolektiv fyzických osob (dále jen „účastník“), které řádně vyplní přihlášku a splní kvalifikační podmínky uvedené dále v tomto článku.
V případě, že je účastníkem kolektiv, přihlášku podává celý kolektiv osob a současně v přihlášce označí jednu osobu jako svého zástupce – vedoucího týmu – v elektronickém formuláři. Veškerá následná komunikace ze strany pořadatele bude dále probíhat s takto určeným zástupcem.‘
Tématy, kterými se přihlášené práce musejí zabývat, jsou všechny technické obory, oblast IT a všechny přírodní vědy.
Vzhledem k cíli soutěže, jímž je podpora české vědy a školství, musejí být přihlašovaní studenti z českých vysokých škol a vědeckých pracovišť. V případě výzkumných projektů musí být nadpoloviční většina účastníků projektu z českých vědeckých či akademických pracovišť.
Práce a přihlášky mohou být zpracovány v českém, anglickém či slovenském jazyce.
Pro úspěšné zařazení je třeba kompletní a pravdivé vyplnění elektronické přihlášky na stránkách soutěže www.cenasiemens.cz a doložení všech potřebných náležitostí.
Afiliace účastníků se řídí zadáním práce, pokud tedy účastník pracuje pro více institucí, bude uváděna ta, ke která má daná práce v přihlášce příslušnost.
7.1 VĚKOVÉ OMEZENÍ
1. Kategorie Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu:
• Věkové omezení je stěžejní pro hlavního a korespondenčního autora práce, kteří se mohou hlásit do dovršení 40 let včetně (tzn. účastníci narození v roce 1984 a mladší); v případě kolektivu se podmínka vztahuje na všechny jeho členy s významným podílem na práci, s možnou výjimkou pro členy, kteří v minulosti pečovali nebo pečují o nezletilé děti v rámci mateřské a rodičovské dovolené, se věková hranice posunuje o 3 roky za jedno dítě, každé další dítě hranici navyšuje o další 3 roky; je nutné dodat čestné prohlášení o době strávené na mateřské a rodičovské dovolené. Uvedení věku a kompletního kolektivu autorů včetně uvedení jejich podílu je nezbytnou podmínkou účasti v soutěži. Přihlášky bez nekompletních údajů budou vyloučeny ze soutěže. Informace o členech týmu mohou být uvedeny v příloze na separátním dokumentu (pro případ vyššího počtu než pojme formulář).
Ostatní kategorie:
• bez věkového omezení
7.2 SPECIFICKÉ PODMÍNKY PRO JEDNOTLIVÉ KATEGORIE
1. Kategorie Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu:
• do soutěže se přihlašuje jednotlivec či tým samostatně
• hlásit se mohou jednotlivci či týmy nejen z komerční a akademické sféry, kategorie nejsou omezeny druhem instituce, avšak práce musely vzniknout z více než 50 % podílu na půdě českých institucí
• do soutěže lze přihlásit pouze ukončený výsledek výzkumné práce
• první publikace výsledku (citační ohlas) nesmí být starší pěti let, tedy musí pocházet z let 2019–2024
• povinnou součástí návrhu kvalifikační práce / souboru prací je popis projektu
• počet přihlášek za jednu instituci není omezen, stejně tak jedna osoba výzkumného týmu může být přihlášena v rámci více projektů, počet přihlášek vedoucího týmu je omezen pouze na jednu
• před podáním přihlášky přihlašovatel potvrdí s jednotlivými členy týmu osobně správnost jimi poskytnutých osobních údajů a získá souhlas s jejich zpracováním v rozsahu a pro účely uvedené v bodě 13 těchto pravidel
• podáním přihlášky přihlašovatel výslovně prohlašuje, že členové týmu s přihlášením do soutěže a zpracováním osobních údajů v rozsahu a pro účely uvedené v těchto pravidlech v bodě 13 souhlasí
2. Kategorie Nejlepší pedagogický pracovník:
• účastníka navrhuje pověřený zástupce (např. rektor nebo prorektor pro vědu a výzkum či děkan) příslušné vysoké školy, resp. předsedkyně AV ČR (nebo ředitel výzkumného ústavu AV ČR). Jiné nominace budou podle těchto pravidel vyřazeny.
• do soutěže lze přihlásit účastníka za dosažené výsledky výuky, za zavádění nových studijních metod, za mimořádnou publikační činnost spojenou s výukou nebo za výjimečný přínos pro výchovu v oborech definovaných soutěží
• součástí návrhu je zdůvodnění navrhovatele
• počet nominací za jednu vysokou školu nebo výzkumný́ ústav AV ČR není omezen, přihlášky je možné opakovat v dalších ročnících, pokud není pedagog oceněn
• před podáním přihlášky přihlašovatel potvrdí s navrhovaným pedagogickým pracovníkem / navrhovatelem osobně správnost jimi poskytnutých osobních údajů a získá souhlas s jejich zpracováním v rozsahu a pro účely uvedené v bodě 13 těchto pravidel
• podáním přihlášky přihlašovatel výslovně prohlašuje, že navrhovatel / navržený pedagog s přihlášením do soutěže a se zpracováním osobních údajů v rozsahu a pro účely uvedené v těchto pravidlech v bodě 13 souhlasí
3. Kategorie Nejlepší diplomová práce:
• přihlašovat se mohou autoři, jejichž práce vznikaly na některé z českých technických nebo přírodovědných vysokých škol nebo na některém pracovišti AV ČR
• do soutěže lze přihlásit pouze práce obhájené v období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2024
• k přihlášce účastník přiloží práci (v českém, slovenském nebo anglickém jazyce) a další přílohy uvedené v přihlášce
• účastníci, kteří nebyli oceněni v roce předcházejícím, se mohou přihlásit se svou původní prací znovu
• pokud dosáhnou dalších výsledků, mohou se přihlásit do další kategorie (např. Nejlepší disertační práce, Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu)
• před podáním přihlášky přihlašovatel potvrdí s vedoucím práce / autorem práce osobně správnost jimi poskytnutých osobních údajů a získá souhlas s jejich zpracováním v rozsahu a pro účely uvedené v bodě 13 těchto pravidel
• podáním přihlášky přihlašovatel výslovně prohlašuje, že vedoucí práce / autor práce s přihlášením do soutěže a se zpracováním osobních údajů v rozsahu a pro účely uvedené v těchto pravidlech v bodě 13 souhlasí
4. Kategorie Nejlepší disertační práce:
• přihlašovat se mohou autoři, jejichž práce vznikaly na některé z českých technických nebo přírodovědných vysokých škol nebo na některém pracovišti AV ČR
• do soutěže lze přihlásit pouze práce obhájené v období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2024
• k přihlášce účastník přiloží práci (v českém, slovenském nebo anglickém jazyce) a další přílohy uvedené v přihlášce
• účastníci, kteří nebyli oceněni v roce předcházejícím, se mohou přihlásit se svou původní prací znovu
• pokud dosáhnou dalších výsledků, mohou se přihlásit do další kategorie (např. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu)
• před podáním přihlášky přihlašovatel potvrdí se svým školitelem / autorem práce osobně správnost jimi poskytnutých osobních údajů a získá souhlas s jejich zpracováním v rozsahu a pro účely uvedené v bodě 13 těchto pravidel.
• podáním přihlášky přihlašovatel výslovně prohlašuje, že školitel / autor práce s přihlášením do soutěže a se zpracováním osobních údajů v rozsahu a pro účely uvedené v těchto pravidlech v bodě 13 souhlasí.
5. Zvláštní cena generálního ředitele Siemensu Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce:
• samostatná přihláška se nepodává, finalistky jsou vyrozuměny telefonicky po zasedání odborných porot v ostatních kategoriích
• do vyhodnocení jsou automaticky zařazeny všechny práce autorek, které se umístily na prvních oceňovaných místech kategorií Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce, Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. Případně mohou být nominovány na základě doporučení odborných porot, pokud je práce v nějakém směru výjimečná.
6. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0:
• samostatná přihláška se nepodává – pouze se zaškrtne kategorie v přihlášce navíc
• do kategorie jsou zařazeny přihlášky, kde přihlašovatel potvrzuje zaměření přihlašované práce na témata týkající se konceptu Průmysl 4.0, jako jsou například, ale ne výlučně, kyberneticko-fyzické systémy, systémová integrace, datová úložiště, analýza velkých dat, průmyslová komunikace a komunikační infrastruktura, aditivní výroba, rozšířená virtuální realita, autonomní roboty, kybernetika a umělá inteligence
• přihlašovat se mohou autoři, jejichž práce vznikaly na některé z českých technických nebo přírodovědných vysokých škol nebo na některém pracovišti AV ČR
• do soutěže lze přihlásit pouze práce obhájené v období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2024
• k přihlášce účastník přiloží práci (v českém, slovenském nebo anglickém jazyce) a další přílohy uvedené v přihlášce
• účastníci, kteří nebyli oceněni v roce předcházejícím, se mohou přihlásit se svou původní prací znovu
• pokud dosáhnou dalších výsledků, mohou se přihlásit do další kategorie (např. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu)
8. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou:
• samostatná přihláška se nepodává – pouze se zaškrtne kategorie v přihlášce navíc
• do kategorie jsou zařazeny přihlášky, kde přihlašovatel potvrzuje zaměření přihlašované práce na témata týkající se oblasti chytré infrastruktury a energetiky, jako jsou například, ale ne výlučně, chytré sítě, výroba, přenos a akumulace elektrické energie, snižování emisí, obnovitelné zdroje energie, řešení pro elektromobilitu (se zaměřením na řízení dobíjení, dobíjecí infrastrukturu a vehicle to grid), kybernetická bezpečnost, automatizace a digitalizace přenosové a distribuční soustavy, automatizace a řídicí systémy budov, HVAC systémy, požární bezpečnost a bezpečnostní technologie
• přihlašovat se mohou autoři, jejichž práce vznikaly na některé z českých technických nebo přírodovědných vysokých škol nebo na některém pracovišti AV ČR
• do soutěže lze přihlásit pouze práce obhájené v období od 1. 12. 2022 do 30. 11. 2024
• k přihlášce účastník přiloží práci (v českém, slovenském nebo anglickém jazyce) a další přílohy uvedené v přihlášce.
• účastníci, kteří nebyli oceněni v roce předcházejícím, se mohou přihlásit se svou původní prací znovu
• pokud dosáhnou dalších výsledků, mohou se přihlásit do další kategorie (např. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu)
Doporučení studenta je výzva určená studentům, pedagogům či široké veřejnosti (dále jako „doporučující“), kteří ve svém okolí znají studenta, jenž napsal a v období stanoveném v těchto podmínkách obhájil svou závěrečnou diplomovou nebo disertační práci.
Doporučující vyplní stručný formulář, který́ je zveřejněn na oficiálních stránkách soutěže.
Na jeho základě pak koordinátor Ceny může vyzvat doporučeného studenta, aby svoji práci přihlásil.
V případě, že doporučený student přihlásí a obsadí 1. místo v kategorii Nejlepší diplomová, Nejlepší disertační práce nebo Nejlepší výsledek základního výzkumu, bude doporučující oceněn částkou ve výši 10 000 Kč.
Doporučovaní studenti musejí splňovat podmínku absolvování technických či přírodovědných oborů.
V případě, že více osob nominuje jednoho studenta, bere se v úvahu doporučení od prvního nominujícího pouze ten má nárok na odměnu.
Před podáním přihlášky přihlašovatel potvrdí s doporučovaným studentem osobně správnost jím poskytnutých osobních údajů a získá souhlas s jejich zpracováním v rozsahu a pro účely uvedené v bodě 13 těchto pravidel.
Podáním přihlášky přihlašovatel výslovně prohlašuje, že doporučovaný student s přihlášením do soutěže a se zpracováním osobních údajů v rozsahu a pro účely uvedené v těchto pravidlech v bodě 13 souhlasí.
9.1
Účast do soutěže je podmíněna vyplněním a odesláním elektronické přihlášky zveřejněné na internetových stránkách www.cenasiemens.cz.
9.2
Účastníci v kategoriích Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce a Nejlepší disertační práce se do soutěže přihlašují sami podáním přihlášky na webových stránkách soutěže.
9.3
Účastníky v kategorie Nejlepší pedagogický pracovník navrhuje pověřený zástupce (například rektor nebo prorektor pro vědu a výzkum příslušné vysoké školy, děkan, resp. předseda AV ČR nebo ředitel příslušného výzkumného ústavu AV ČR na základě výzvy ČKR, resp. AV ČR).
9.4
Do soutěže je možné se přihlásit opakovaně, pokud účastník splňuje podmínky jednotlivých kategorií.
9.5
Pořadatel si vyhrazuje právo konečného rozhodnutí ve všech záležitostech souvisejících s pořádáním soutěže, a to včetně jejího přerušení či zrušení celé soutěže nebo její jednotlivé části.
9.6
Pořadatel si vyhrazuje právo neúplné nebo chybně vyplněné přihlášky odmítnout.
9.7
Pořadatel si vyhrazuje právo neudělit ocenění v případně nízkého počtu přihlášek.
9.8
Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu těchto pravidel v průběhu trvání soutěže.
9.9
Účast v soutěži není nároková.
10.1
1. Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedkyně AV ČR – prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc. Je složena z předních odborníků AV ČR a vysokých škol a má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2. Alespoň jeden člen poroty musí být prorektorem pro vědu a výzkum či pro studijní záležitosti. V porotě nesmějí být dvě osoby z jedné univerzity/vysoké školy nebo ústavu AV, aby byla zajištěna nezávislost.
2. Nejlepší pedagogický pracovník
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedkyně České konference rektorů. Porota je složena z předních odborníků českého vysokého školství a ředitelů ústavů AV. Má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2. Alespoň jeden člen poroty je prorektor pro vědu a výzkum či pro studium. V porotě nesmějí být dvě osoby z jedné univerzity/vysoké školy nebo ústavu AV, aby byla zajištěna nezávislost.
3. Nejlepší diplomová práce
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedy kategorie – rektora VUT v Brně doc. Ing. Ladislava Janíčka, Ph.D., MBA, LL.M. Odborná porota je složena z předních akademických odborníků v oboru a alespoň jednoho prorektora pro vědu a výzkum či studium. Má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2. V porotě nesmějí být dvě osoby z jedné univerzity/vysoké školy nebo ústavu AV, aby byla zajištěna nezávislost.
Hlavním kritériem hodnocení přihlášených prací je zejména odborná kvalita přihlášené práce a přínos současnému stavu poznání.
4. Nejlepší disertační práce
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedy kategorie – rektora ČVUT doc. RNDr. Vojtěcha Petráčka, CSc. Odborná porota je složena z předních akademických odborníků v oboru a alespoň jednoho prorektora pro vědu a výzkum či studium. Má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2. V porotě nesmějí být dvě osoby z jedné univerzity/vysoké školy nebo ústavu AV, aby byla zajištěna nezávislost.
Hlavním kritériem hodnocení přihlášených prací je zejména odborná kvalita přihlášené práce a přínos současnému stavu poznání.
5. Zvláštní cena generálního ředitele Siemensu Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedy kategorie – Ing. Eduarda Palíška, Ph.D., MBA. Je složena z předních akademických odborníků a organizací na poli společenské odpovědnosti a významných žen v české vědě a kultuře. Má minimálně pět členů.
Hlavními kritérii hodnocení bude výběr zvoleného studijního/vědeckého oboru, ambice do budoucna v rámci vědy / vlastní profese a další směřování výzkumu v rámci odevzdané diplomové/disertační/vědecké práce.
6. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedy kategorie – vědeckého ředitele CIIRC ČVUT prof. Ing. Vladimíra Maříka, DrSc., dr. h. c. Odborná porota je složena z předních akademických odborníků v oboru a alespoň jednoho prorektora pro vědu a výzkum či studium. Má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2 či jiných vědeckých pracovištích.
Hlavním kritériem hodnocení přihlášených prací je zejména odborná kvalita přihlášené práce a přínos současnému stavu poznání v oblasti průmyslu 4.0 jako jsou například práce zaměřené na kyberneticko-fyzické systémy, systémová integrace, datová úložiště, analýzu velkých dat, průmyslovou komunikaci a komunikační infrastrukturu, aditivní výrobu, rozšířenou a virtuální realitu, autonomní roboty, kybernetiku a umělou inteligenci.
7. Zvláštní ocenění Nejlepší absolventská (diplomová/disertační) práce zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou
O ocenění rozhoduje odborná porota ustanovená na návrh předsedy kategorie – ředitele centra ENET VŠB-TU Ostrava prof. Ing. Stanislava Mišáka, Ph.D. Odborná porota je složena z předních akademických odborníků v oboru a alespoň jednoho prorektora pro vědu a výzkum či studium. Má minimálně pět členů, kteří působí na univerzitách nebo vysokých školách uvedených v bodě 10.2 či jiných vědeckých pracovištích.
Hlavním kritériem hodnocení přihlášených prací je zejména jejich odborná kvalita a přínos současnému stavu poznání v oblasti chytré infrastruktury a energetiky. Do této oblasti tematicky spadají zejména chytré sítě, výroba, přenos a akumulace elektrické energie, snižování emisí, obnovitelné zdroje energie, řešení pro elektromobilitu (se zaměřením na řízení dobíjení, dobíjecí infrastrukturu a vehicle to grid), kybernetická bezpečnost, automatizace a digitalizace přenosové a distribuční soustavy, automatizace a řídicí systémy budov, HVAC systémy, požární bezpečnost a bezpečnostní technologie.
10.2
Poroty se skládají z předních odborníků a prorektorů z následujících univerzit nebo vysokých škol:
• ČVUT v Praze
• VUT v Brně
• VŠB-TU Ostrava
• Západočeská univerzita v Plzni
• Univerzita Pardubice
• Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
• Masarykova univerzita
• Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
• Technická univerzita v Liberci
• Univerzita Karlova
• Akademie věd ČR
10.3
Účastník může být v jedné kategorii oceněn pouze jednou. Práce (ani její část) oceněná v kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu nemůže být přihlášena v dalších ročnících znovu, a to ani v kategoriích Nejlepší diplomová práce a Nejlepší disertační práce. Porota může rovněž rozhodnout, že v jednotlivých kategoriích neudělí žádné ceny.
10.4
Příslušná porota vybere z podaných přihlášek v každé kategorii vždy pět nominovaných, ze kterých následně určí vítěze. Rozhodnutí poroty jsou konečná. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne 19. března 2025 v Betlémské kapli v Praze. Do té doby je na publicitu informací o vítězích uvaleno informační embargo.
Ocenění v jednotlivých kategoriích budou nebo mohou být kontaktováni médii nebo jiným způsobem propagováni v rámci této soutěže. Podáním přihlášky udělují souhlas společnosti Siemens v rámci komunikace výsledků Ceny Wernera von Siemense:
• s udělením rozhovoru o jejich práci/příběhu médiím
• se zveřejněním jejich příběhu/tématu a fotografie v médiích
• s rozhovory a focením pro komunikaci Ceny na sociálních médiích a webových stránkách pro komunikační kampaň Ceny
• s účastí osobní či v případě ocenění více osob jako týmu s účastí alespoň jednoho zástupce na tiskové konferenci k tématu slavnostního vyhlášení výsledků Ceny Wernera von Siemense v den předávání cen
Pořadatel neodpovídá za zpracování nebo hodnocení jakékoliv nepřesné informace, technické nebo jiné chyby, která mu bude poskytnuta na základě podané přihlášky.
Pořadatel neodpovídá za žádné problémy nebo technická selhání, zejména jakékoli telefonní sítě nebo linek, počítačových internetových systémů, serverů nebo poskytovatelů počítačového zařízení, které nejsou v jeho kompetenci, v jejichž důsledku by kterákoliv osoba nebyla schopna vstoupit do soutěže nebo svůj vstup dokončit.
Pořadatel není odpovědný za ztrátu dat, nedoručení nebo opoždění zásilky a jiné, způsobené třetími stranami využitými k přepravě a doručení zásilek nebo dat.
Podáním přihlášky nepřecházejí na pořadatele žádná převoditelná nebo licenční práva autora nebo původce. Pořadatel neodpovídá za ochranu autorských práv a práv duševního vlastnictví.
Účastník soutěže se podáním přihlášky zavazuje respektovat ve všech ohledech tyto podmínky.
V případě vítězství souhlasí účastník s využíváním fotografií získaných během slavnostního předávání k další medializaci. Pořadatel si vyhrazuje právo podle vlastního uvážení vyloučit ze soutěže takového účastníka, který́ jakýmkoliv způsobem porušuje/porušil stanovená pravidla a podmínky soutěže.
Účast v soutěži je dobrovolná a účastník podáním přihlášky vyjadřuje souhlas s jejími pravidly.
„Podáním přihlášky přihlášení dobrovolně uděluji souhlas společnosti Siemens, s. r. o., IČ: 00268577, aby v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR zpracovávala osobní údaje uvedené v Přihlášce (včetně všech jejich příloh), a to zejména pro účely zpracování a evidence přihlášky, hodnocení přihlášky porotou, pro oznámení výsledků účastníkům, pro pozvání na slavnostní večer oceňování vítězů a pro reklamní a marketingové účely Siemensu v rámci soutěže Cena Wernera von Siemense.
Souhlas uděluji na dobu pěti let od poskytnutí tohoto souhlasu, popř. do doby odvolání tohoto souhlasu.“
Účastník má právo svůj souhlas související s ochranou údajů kdykoli s budoucí účinností odvolat prostřednictvím e-mailu na siemens.cz@siemens.com.
Odvoláním souhlasu není dotčena zákonnost zpracování vycházejícího ze souhlasu, který byl dán před jeho odvoláním. Odvolání souhlasu též nemá vliv na zpracování osobních údajů, které správce zpracovává na základě jiného právního základu, než je účastníkem udělený souhlas.
Dále má účastník právo:
• požadovat po nás informaci, jaké jeho osobní údaje zpracováváme
• požadovat po nás vysvětlení ohledně zpracování osobních údajů
• vyžádat si u nás přístup k těmto údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
• požadovat po nás výmaz těchto osobních údajů
Také může kdykoliv podat stížnost týkající se zpracování jeho osobních údajů nebo neplnění povinností správce plynoucích z GDPR k dozorovému úřadu. Dozorovým úřadem v ČR je Úřad pro ochranu osobních údajů, se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7, www.uoou.cz.
Zpracování osobních údajů je prováděno společností Siemens, s. r. o., osobní údaje však pro Siemens mohou zpracovávat i tito zpracovatelé: ANT studio s.r.o., Slovanská alej 2182/30, 326 00 Plzeň.